Kde pijí múzy 2

Druhý díl edice Kde pijí múzy, čili Za kumštem po lokálech otevírá historii tři pražských hostinců. Podíváme se do salonu pana Karla Knoblocha, který byl skutečně prvním pražským hostinským, jenž v metropoli čepoval plzeňské pivo (v domě U Modré štiky). Vydáme se za malířem Karlem Klusáčkem, který v renesančním domě U Vejvodů založil hostinec i kino, aby vzácnou stavbu zachránil před demolicí. A konečně se zastavíme ve skutečné legendě pražských pivnic, novoměstské Jelínkově plzeňské pivnici, kde se scházeli herci i hudebníci ze všech okolních divadel.

Podtitul: Ze Starého na Nové Město
Vydáno: 2015
Vydavatel: Sanch
Náklad: 1500

Ohlasy z médií:
Rozhovor Hašek chodil k Jelínkům pít na sekyru (Robert Oppelt, Metro, 4. 12. 2015)
Reportáž ČRo – Praha: Tvář z obálky najdete i za pípou (Zdeňka Kuchyňová, 3. 12. 2015)
Web Nakladatelství Sanch: S Múzami podruhé (Václav Rákos, 12. 11. 2015)

Zajímavosti:
Kmotry knihy se stali spisovatel Radko Pytlík a skutečná legenda výčepnictví Karel Hulata, jinak šéf hostince U Zlatého tygra. Na přebalu knihy je výčepní z Jelínkovy pivnice, pan Bohouš Kundrt. Současné snímky pro knížku z většiny nafotila skvělá a později bohužel předčasně zesnulá rocková fotografka Ája Dvořáčková. O ilustrace se zase postaral originální umělec a mimo jiné tvůrce zcela neobyčejných strunných kamenných nástrojů Jan Řeřicha. Kniha byla též v prosinci 2015 představena na večeru českého centra Mezinárodního PEN klubu, kde ji uvedl spisovatel Jaroslav Marek-Vejvoda.

Poznámka autora:
Psaní tohoto dílu bylo do velké míry srdcovou záležitostí. Předně pivnice U Jelínků je mou nejoblíbenější hospůdkou a navíc textem o Modré štice se vlastně celá spolupráce s nakladatelstvím Sanch zrodila (a tím také edice Kde pijí múzy). Navíc jsme začali spolupracovat s úžasnou Ájou Dvořáčkovou. Nikdy na ni nezapomeneme.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *